Путівник

Українські Карпати - неповторний і мальовничий витвір природи, величаві і святкові в добру погоду, похмурі і сірі в негоду, грізні і небезпечні в бурю і сніговії. Веселі села з розкиданими по схилах кольоровими хатинами, круті підйоми, розлогі полонини, застиглі хвилі хребтів і глибокі долини, блискучі ниточки річок, мерехтлива синь долин - це Карпати. Це чисте п'янке повітря, неозора широчінь і радість від свідомості, що ми таки піднялися на цю висоту! Карпати - це і санаторії з садибами або готельні комплекси з котеджами, це і цілющі мінеральні води, відомі на всю Європу, це і оздоровчі маршрути, це просто зелений туризм - проживання у будинку в гостинного гуцула. Природа Карпат ніби спеціально створена для туризму.

З висоти космічного польоту Карпати мають вигляд дуги, кінці якої загнені на захід. Довжина дуги - 1300 км. Північна частина дуги має назву Західні Карпати; центральна частина Західних Карпат - Високі Татри є найвищою (2663 м) у Карпатах. Там, де могутня гірська дуга повертає на південний схід, починаються Східні Карпати. До них належать Східні Бескиди, Українські Карпати і Молдово-Семиградські Карпати. Найвищий масив тут - Роднянські Альпи, а найвища вершина - гора П'єтрос (2503 м). Південна частина Карпатської дуги має ще назву Трансильванські Альпи. Їхні вершини сягають 2500 м. Дунай обрізає Карпатську дугу із заходу. За Дунаєм уже починаються Балканські гори, а грандіозна ущелина, прорізана Дунаєм, має назву Залізні Ворота.

Головний вододільний хребет (ГВХ) Українських Карпат простягнувся з північного заходу на південний схід на 240 км, ширина його - 100-110 км. Найвищий масив тут - Чорногірський хребет, а найвища вершина - красуня Говерла (2061 м).

Заповнюйте заявку протягом 5 хвилин і залишайте контакти (Viber, WhatsApp або Telegram). Я її вивчу і запропоную найкращі умови згідно наданої інформації.

Говерла і Петрос з Кукула
На північному сході паралельно до ГВХ течуть річки Дністер і Прут. Вони приймають води, що течуть з ГВХ. Верхів'я Дністра лежать поблизу кордону Львівщини, Закарпаття і Польщі. Основними правими притоками Дністра є: Стрий з притокою Опором; Свіча з притокою Мізунькою; Сівка, Ломниця, а також Бистриці - Солотвинська і Надвірнянська. Прут витікає з-під Говерли. Основними притоками його є: Люча, Пістинька, Рибниця і Черемош. Останній утворюється при злитті Білого і Чорного Черемошів. Чорний витікає з-під Чорногірського хребта і з-під кордону з Румунією. Найпівденніші витоки з Головного вододілу приймає Сірет з притокою Сучавою.

Північно-західна частина ГВХ від кордону з Польщею до Осмолодських гір має назву Верховинський хребет. 

На північно-східному схилі ГВХ розрізняють масиви:

  1. Верхньо-Дністровські Бескиди, які лежать від верхів Дністра до річки Стрия;
  2. Високі Бескиди, що лежать між річками Стриєм і Мізунькою;
  3. Горгани, що лежать між річками Мізунькою і Прутом;
  4. Покутські Карпати, що лежать між Прутом і Черемошем;
  5. Буковинські Карпати, що лежать у басейні Сірету. 

Води з південно-західного схилу ГВХ убирає Тиса. Вона починається біля Ясенова при злитті річок Лазищини і Чорної Тиси. Біля Рахова в Тису впадає Біла Тиса. Обидві Тиси також витікають з-під ГВХ. Верхів'я Чорної лежать під вершинами Чорна Клива,  Братківська і під Свидовецьким хребтомВерхів'я Білої - під Румунським кордоном і Чорногірським хребтом. Іншими основними притоками Тиси (із заходу на схід) є: Уж з притоками Лютою і Тур'єю; Латориця  з притокою Вічею; Боржава, Ріка з притокою Ріпинкою; Теребля з притокою Озерянкою; Тересва з притокою Лужанкою, Брустуранкою і Мокрянкою; Шопурка з притокою Середньою, а також Косівська.

Південніше і паралельно до ГВХ простянувся Головний Полонинський хребет. На ньому лежать такі основні полонини і висоти (із заходу на схід):

  1. Руна (Рівна) - лежить між річками Уж, Тур'я і Латориця; гори і висоти в районі полонини: Явірник - 1221 м, Руна - 1482 м;
  2. Боржавська - лежить між ріками Вічею і Боржавою, поблизу Воловця; гори і їх висоти: Томнатик - 1341 м, Великий Верх - 1599 м, Стій - 1677 м, Магура - 1517 м і Кук - 1362 м.
  3. Красна - лежить між річками Теребля і Тересва; гори і їх висоти: Топас - 1548 м, Ружа - 1564 м, Гропа - 1496 м, Менчіл - 1501 м і Стримба - 1719 м.

Продовженням Головного Полонинського хребта є Свидовецький, Чорногірський, Гринявський і Буковинський полонинські хребти.

  1. Свидовецький хребет лежить між Тересвою (Брустуранкою) і Чорною Тисою. На західному кінці його дуги стоїть вершина Апецька (1511 м), на північній частині - Темпа (1634 м), Угаряска (1707 м) і Дог'яска (1761 м), на східній частині - Котел (1707 м), Стіг (1707 м), Близниця Велика (1881 м), Стара і Терентин (1388 м).
  2. Чорногірський хребет тягнеться від полонини і вершини Шешул на північному заході до Чорногори на південному сході. Над плоскогір'ям полонин тут піднімаються найвищі вершини наших Карпат: Говерла (2061 м), Бербенескул (2036 м), Чорногора і Петрос (2020 м).
  3. Гринявський Полонинський хребет лежить між Чорним і Білим Черемошем.
  4. Буковинський Полонинський хребет лежить між річками Черемош Білий, Путила і Сірет.
  5. Розрізняють також Гринявські гори і Чивчинські гори, центрами яких є одноіменні вершини Покутських Карпат.

Заповнюйте заявку протягом 5 хвилин і залишайте контакти (Viber, WhatsApp або Telegram). Я її вивчу і запропоную найкращі умови згідно наданої інформації.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Ворохтянська сотня: Садиба "Урочище Луг" Ворохта (на карпатській лісовій галявині, біля річки Прут, альтанки, мангал, гойдалка)

"Ворохтянська сотня": садиба "Лісогор", садиба "Урочище Багончик", садиба "12 Місяців" (ліс, річка, чани, сауна).

Садиба "Дикий зруб" Ворохта (з каміном у вітальні і прекрасними краєвидами)